Avrupa’nın En Büyük 10 Teknoloji Girişiminin Hikayesi

1)  E-ticaret perakendecisi  The Hut Group, Londra’da  yaklaşık 4,5 milyar sterlin (5,95 milyar dolar) değerinde bir halka arz planlıyor; bu, potansiyel olarak 2013’ten bu yana bir İngiliz şirketinin en büyük listesinde yer alıyor.

2)  Berlin merkezli  Delivery Hero, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki çevrimiçi bir market pazarı olan InstaShop’un tamamını satın aldı. Bir basın açıklamasında Alman şirket, satın almanın “q-ticarete öncülük etme arayışında” veya hızlı ticarette başka bir adım olduğunu söylüyor. 360 milyon dolar değerindeki Instashop’un ilk satın alma fiyatı yaklaşık 270 milyon dolardı.

3)  Alman çevrimiçi ikinci el araba pazarı Auto1 Group,  planlanan bir ilk halka arz için hazırlıklara hız veriyor . SoftBank’ın Vizyon Fonu 2018’de yatırım yaptığında, Berlin merkezli şirketin değeri yaklaşık 2,9 milyar Euro’dur.

4)  Facebook’un Fransız yan kuruluşu, hesaplarını Fransız vergi makamları tarafından 10 yıllık bir denetimden sonra, ceza dahil olmak üzere 100 milyon Euro’dan fazla geçmiş vergi ödemeyi kabul etti .

5) İngiltere merkezli bir çevrimiçi para transferi şirketi olan WorldRemit, küresel salgın dijital bankacılık talebini yoğunlaştırırken Afrika odaklı, uygulama tabanlı havale şirketi Sendwave’i satın almayı kabul etti . Bloomberg kaynaklarına göre, nakit ve hisse senedi anlaşması 500 milyon doların üzerinde ve birleşik şirketin değeri 1,5 milyar doların üzerinde olacak.

6) İngiltere’ye meydan okuyan Atom Bank,  hissedar enjeksiyonunda 150 milyon sterlin toplamayı planlıyor – bugüne kadarki en büyük öz sermaye artışı bu.

7)  İsrailli açık kaynak veritabanı şirketi  Redis Labs,  1 milyar doları aşan bir şirket değerlemesiyle 100 milyon dolarlık F Serisi finansman turunu tamamladı. Finansman turu Bain Capital Ventures ve TCV tarafından yönetildi.

8)  Londra, Los Angeles ve San Francisco’da ofisleri bulunan Berlin merkezli bir VC olan BITKRAFT Ventures, espor  oyun ve interaktif medya için 165 milyon dolarlık bir fon duyurdu. Çekler, firmanın fiziksel ve dijital dünyaların birleştiği ve tüketicilerin eğlence ya da oyun için akın ettiği ticari markalı ‘Sentetik Gerçeklikler’ yatırım vizyonuna uyan başlangıç ​​ve Seri A turlarına gidecek.

9) Geçmişten beri öncü dijital müzik markası Napster, bir kez daha el değiştiriyor. VR kulaklıkları veya telefonlarıyla izlediğiniz sürükleyici canlı müzik deneyimleri yaratan MelodyVR adlı halka açık bir İngiliz girişimi, Napster’ın sahibi olan Rhapsody International’ı  70 milyon dolara satın aldığını duyurdu .

10)  Ödeme kredisi veren Klarna, son altı ayda, çevrimdışı harcamadan çevrimiçi harcamaya geçişin daha sonra ödeme modelini desteklediği “önemli değişiklikler” gördü. Sonuç,  2020’nin ilk yarısında Klarna’nın brüt emtia hacminde yüzde 44’lük bir sıçrayışla 22 milyar dolara yükseldi ve net işletme geliri yüzde 36 artışla 517 milyon dolara çıktı. Net zarar 63.1 milyon dolara çıktı.