Bitcoin Rehberi: Bitcoin Hakkında Her Şey

Bitcoin Rehberi Adım 1: Bitcoin Nedir?

Bitcoin Rehberi makalemizde insanlar tarafından sık sık sorulan “Bitcoin nedir?” Soruya cevap vererek başlayacağız. Binlerce insan tarafından merak edilen bir soru. Vermek için en basit cevap Bitcoin kripto sikke biri ve kripto sikkeilk olmasıdır. Blockchain teknolojisi Bitcoin’in temelini ataer. Bu teknoloji Bitcoin’in merkezi olmayan bir para birimi olmasını sağlar, yani herhangi bir otoriteye bağımlı değildir. Bitcoin “eşler arası elektronik para sistemi” olarak ortaya çıkmasına rağmen, zaman içinde dijital altına dönüştü. Bitcoin’in dijital altın doğası, tıpkı altın gibi sınırlı arzında yatsın. Ayrıca Bitcoin arzı altından daha hassastır. Ayrıca bankaların uygulamaları sayesinde para transferi / eft yapabilmemiz gibi Bitcoin transferi de mümkün.

Peki bu Bitcoin nereden çıktı? Bitcoin’in mucidi kimdir? Aslında Bitcoin’i icat eden tek bir kişinin bile olduğu düşünülmese de. 2008’de büyük hasara yol açan ekonomik krizden sonra, Bitcoin hakkında Satoshi Nakamato adını kullanan kişi veya kişiler tarafından ayrıntılı bir teknik makale yayınlandı. Buna “beyaz kağıt” denir. Daha sonra, bugün on milyonlarca insan tarafından kullanılan Bitcoin ağı, 2009’un ilk günlerinde hayata geçti.

Ancak, tüm insanlar tarafından kullanılabilecek veya üretilebilen Bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır. Yani dünyada en fazla 21 milyon Bitcoin var olacak.

Bitcoin’in toplam değeri ve Piyasada
Bulunan Bitcoin miktarı, Bitcoin’in ortaya çıkmasının ardından, 22 Temmuz 2013’te tedavüldeki Bitcoinlerin toplam değeri 1,2 milyar dolara yükseldi. Tarihler 26.07.2020’yi gösterirken, tedavüldeki Bitcoinlerin toplam değeri 182.967.290 (182 milyar dolar) seviyesine ulaşmıştır. Bitcoin’in toplam miktarının 21 milyonu geçemeyeceğini yukarıda söylemiştik. Şu anda içinde olduğumuz döneme kadar üretilen Bitcoin miktarı 18.443.043 olarak kaydedildi. Yani üretilmeyi bekleyen 2.5 milyon Bitcoin olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıda sizin için kısa bir Bitcoin rehberi hazırladık. Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kısa Bitcoin Rehberi

Bitcoin nedir? Bitcoin 2009 yılında ortaya çıkan ve binlerce dolar değerinde bir dijital para birimidir.
Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir? Bitcoin’i kullanarak, sorunsuz para transferi yapabilirsiniz.
Bitcoin’in Kullanım Amacı Nedir? Bugün yüz binlerce şirket tarafından kabul edilen bir dijital para birimi olduğu için birçok alanda kullanılabilir. Teknoloji devleri bile bu dijital para birimini kabul etmeye başladılar.
Altcoin nedir? Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkan altparalar Bitcoin kadar değerli değil, para transferi için olduğu kadar bir yatırım aracı olarak da kullanılabiler.
Bitcoin Madenciliği Nedir? Bu bitcoin almak için yollarından biridir. Bitcoin çeşitli donanım ve yazılımlar kullanılarak elde edilebilir. Ancak, bu göründüğü kadar kolay değildir.
Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır? Bitcoin’in sahibiyseniz, dijital paranızı çeşitli Bitcoin borsaları aracılığıyla satın alıp satabilirsiniz.
Kaç Bitcoin Üretilebilir? Bitcoin’i geliştiren kişi ya da kişiler Bitcoin üretimine sınır koydu. Bu limit 21 milyon ve 21 milyon Bitcoin üretildikten sonra yeni Bitcoin üretimi olmayacak.
Şimdiye kadar kaç Bitcoin üretildi? Bu sorunun cevabı 18.443.043’dür. Başka bir deyişle, Bitcoin madenciliği ile mayınlanabilecek Bitcoin miktarının 2,5 milyona yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin Rehberi yazımızın ikinci adımında Bitcoin’in avantajlarından bahsedeceğiz. Milyarlarca dolarlık bir pazardan bahsediyoruz. İşte bu yüzden Bitcoin’in birçok avantajı var. Peki bu avantajlar nelerdir?

Bitcoin’de dijital paranızdan sadece siz sorumlusunuz. Kimse paranı kontrol edemez diye. Ayrıca herhangi bir ülkeye istediğiniz zaman para gönderebilirsiniz. Tatiller de dahil olmak üzere bitcoin’i bir hesaptan diğerine gönderebilirsiniz.

Fiziksel bir yapısı olmadığı için geleneksel parasal sistemde olduğu kadar masrafa neden olmaz. Merkez bankaları tarafından reel para cinsinden çıkarılan madeni paralar, depolama, ulaşım güvenliği ve vesayet için yapılan harcamalar nedeniyle devletlere maliyetler neden olur. Amerika Birleşik Devletleri’nde bile, bu tür depolama taşıma ve benzeri. Bu gibi durumlar için yılda 60 milyar dolar harcanmaktadır. Oldukça fazla.

Bitcoin’i saklamak ve güvende tutmak kolaydır. Binlerce lira değerindeki dijital paranızı telefonunuzdaki bir uygulamada veya donanım cüzdanlarını kullanarak saklayabilirsiniz. Donanım cüzdanları genellikle USB stick’e benzeyen fiziksel aygıtlardır.

Bilindiği gibi Dolar, TL ve EURO gibi para birimlerinin değeri devletlerin politikaları yla değişebilir. Çünkü bu para birimleri bir devlete bağlı, ancak Bitcoin herhangi bir oluşuma bağlı değildir. Bu nedenle Bitcoin yanlış hükümet politikalarından etkilenmez.

Enflasyon riski düşük. Enflasyonun nedenlerinden biri de para arzındaki artıştır. Ancak Bitcoin ağı sonsuz değildir. 21 milyon Bitcoin üretilebilir ve her 4 yılda bir Bitcoin üretmek zorlaşır. Halving terimi bu durumu açıklamak için kullanılır. Halving hakkında bilgi almak istiyorsanız, tıklayabilirsiniz. Halving nedir?

Bitcoin Dezavantajları

Bitcoin’in birçok avantajını saydık, ama bitcoin rehberi yazıyor olsaydık, dezavantajlarından bahsetmeseydik olmazdı. Peki bunlar ne? Bitcoin tamamen anonim değildir. Başka bir deyişle Bitcoin işlemleri bitcoin ağında herkes tarafından görülebilecek şekilde tutulmaktadır. Anlayacağınız gibi, kullanıcılar tarafından yapılan işlemler herkes tarafından görülebilir, ancak kimlikleri gizlidir.

Örneğin, son aylarda, birçok ünlü isimler Twitter kesmek edilmiştir. Bu hesaplardan çeşitli Bitcoin cüzdanlarının adresleri paylaşıldı ve burada Bitcoin transferi istendi. Bu hesaplara aktarılan para tüm dünya tarafından görülebilecek bir durumdaydı. Adreslere ne kadar para gittiği belliydi. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsin? Gizliliğinizi korumak için her transfer için farklı bir Bitcoin adresi kullanabilirsiniz. Ancak, farklı ödemeler için farklı Bitcoin cüzdanları kullanabilirsiniz.

Bitcoin madencileri ayrıca iyi haber bak

Dezavantajlardan biri, insanların bu dijital para birimini kullanma oranıdır. Bugün Bitcoin kullanan kişi sayısı yüksek gibi görünse de, dünya nüfusunun büyük bir kısmı Bitcoin’den habersiz. Bu nedenle kripto paralardan biri olan Bitcoin’i her alanda kullanmak mümkün değildir. Ancak, bu konuda ki bilgileri aşağıdaki paragrafta bulabilirsiniz.

Bitcoin Yasal mı?

Türkiye’de parayla ilgili henüz bir kripto düzenlemesi alınmadı. Bu nedenle, kripto para satın alma veya satış yasadışı olduğunu söyleyemeyiz. Bu konudaki kapsamlı yazımızı önümüzdeki günlerde paylaşacağız.

Bitcoin ile Neler Yapılabilir? Bitcoin Nerede Kullanılır?
Uzmanlar, Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğünde veya popülaritesiarttığında dünyada ilk kez görülen bu dijital para sistemine yaslanmadı. Hatta birçok uzman tarafından Bitcoin’in çökeceği ve 0 seviyesini göreceği belirtildi. Ancak, böyle bir şey gerçekleşmesi olası değildir. Aslında birçok teknoloji devi şirket bitcoin ödemelerini de hayata geçirdi. Böylece Bitcoin ile birçok şey yapabilirsiniz. Bitcoin’in sahibiyseniz, bitcoin borsalarını kurlayarak ve kar ederek veya uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir sorun olmadan dünyanın her yerine dijital para gönderebilirsiniz. Aslında, bankaların para transferi için uyguladığı ücretlendirme politikaları nedeniyle Bitcoin ile para transferi oldukça mantıklı hale geliyor.

5 yıl önce gittiğimizde Bitcoin ile ödeme kabul eden şirket sayısı 100.000’i aştı. Aslında, bu şirketlerin bazılarını çok iyi tanıyoruz. PayPal, Microsoft, Dell, Zynga gibi teknoloji devleri Bitcoin kabul eden şirketler arasında yer alıyor. Hatta bu gün Bitcoin ile ödeme almak kafeler ve benzeri yerler vardır.

Altcoin nedir?

Bitcoin Rehberi makalemizde Altcoin nedir? Soruya cevap vermeden geçmeyecekti. Bitcoin’den farklı algoritma yapılarına sahip olan kripto paralara “Alternatif Para” adı verilir. Başka bir deyişle, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerine “altcoin” diyebiliriz. Kısaltılması ndan dolayı Altcoin adını almıştır. Binlerce altsikke var, ama neredeyse hiçbiri Bitcoin’in fiyat seviyesine ulaşamadı. Tabii ki Bitcoin seviyesine ulaşamamak bu dijital para birimlerinin değersiz olduğu anlamına gelmez. Ayrıca elde ettiğimiz verilere göre 3 Haziran 2020’ye kadar piyasada 5.537 dijital para birimi bulunmaktadır.

Peki neden altcoin’e ihtiyaç duyuldu? Bitcoin üretmek için harcanan enerjinin, artan zorlukların ve Bitcoin’in maliyetinin bu paraların ortaya çıkmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, bu alternatif sikkeler Bitcoin’den farklı algoritma yapılarına sahiptir. Bitcoin açık kaynak kodu ile tüm dünyaya sunulduğundan, bu altparalar ortaya çıktıklarında Bitcoin’den de yararlandılar.

Altcoin diyebileceğimiz ilk dijital para birimi Namecoin. Bitcon gibi Namecoin’in de 21 milyon üretim limiti var. Piyasada bulunan başka bir altcoin Litecoin olduğunu. Litecoin’in üretim limiti 84 milyon.

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl yapılır?

Bitcoin’e sahip olmanın 3 yolu vardır. Bunlardan biri bitcoin madenciliği. Diğer ikisi bitcoin değişimine kaydolmak veya herhangi bir hizmet in sonucu olarak Bitcoin’i kabul etmek. > Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin Guide yazımızda bahsedeceğimiz kısım Bitcoin madenciliği olacak. Peki bu Bitcoin madenciliği nedir? Elektronik cihazların (bilgisayarlar, Bitcoin madenciliği cihazları gibi) işlem gücüne sahip Bitcoin üretimine Bitcoin madenciliği denir. İkinci soru, Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin madenciliğinin geçmişe göre daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i oluştururken madenciliğe ne kadar çok katılım, çıkarma zorluğu nun o kadar zor olacağı bir sistem yarattı. Bitcoin madenciliğine katılımın artması, Bitcoin ağının güvenliğinin artırılması anlamına da geliyor. Bitcoin’i ne kadar çok insan mayına salar, Bitcoin o kadar güvenli olur. Bitcoin’i altın olarak düşünebilirsiniz. Tıpkı altın gibi Bitcoin’de de bir sınır vardır. Bitcoin madenciliği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için diğer makalelerimize göz atabiliriz.

Bitcoin’i Nereden Alıp Satabilirsiniz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin’i yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz. Anlık hareketlere ve ticarete odaklanarak kar edebilir veya uzun vadede Bitcoin’e sahip olarak kar elde edebilirsiniz. Ama unutmayın, kar edebilirsiniz kadar zarar alabilirsiniz. Altın, dolar, hisse senedi, vb. Tıpkı yatırım araçlarıile bir borsa olduğu gibi, Bitcoin’in de borsaları vardır. Evet, bu noktada Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı yatıyor. Özetlemek gerekirse. Güvenilir Bitcoin borsalarından birine kaydolarak üyelik profilinizi doğrulamanız gerekir. Daha sonra döviz hesabınıza para eklemeniz istenecektir.

Aşağıda belirtilen değişimlerde üyelik açabilirsiniz. Ancak, üyeliği açar açmaz işlem yapamazsınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra onay almanız gerekir. Bunun için siteler sizden kimlik, fatura veya adres bilgileri şeklinde bilgi ister. Daha sonra hesabınızın onay aşamasına gidersiniz.

Hazırladığımız listede Türk Bitcoin borsaları ve dövizler yer alıyor. Türkiye’de borsaya yatırım yapmak için ihtiyaç duyduğunuz minimum para miktarı ve diğer işlem talimatları değişebilir.

Buna ek olarak, Bitcoin’e kayıtlı her kişinin 1 BTC satın alması gerekmez. Bu sizin isteklerinize göre değişebilir. İsterseniz 10 bin liralık Bitcoin satın alabilirsiniz.

Yurtdışında Ticaret yapabileceğiniz ve Kullanabileceğiniz Bitcoin Borsaları

Binance
Bittrex
Cex.io
Poloniex
Bitfinex
Coinbase
Kraken

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin hakkında bilgi edinmek isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri “Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?” Gerçeği söylemek gerekirse, bitcoin hesabı şeklinde bir hesap maalesef yok. İnsanların Bitcoin hesabı deyerek, insanların dijital paralarını Bitcoin borsaları aracılığıyla alıp sattıkları borsalar. Bu nedenle, yukarıda belirtilen Bitcoin borsalarından açtığınız hesaplar Bitcoin hesabı olarak kabul edilebilir.