Çin’in Ar-Ge Harcamaları Küresel Belirsizliğin Ortasında Artış Gösterdi

NBS, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yayınlanan bir rapora göre, Çin’in toplam Ar-Ge harcaması geçen yıl 2.214 trilyon yuan (yaklaşık 321.3 milyar dolar) olarak gerçekleşti  .

Veriler, tarihte ilk kez , ülkenin üretkenliğini ve yaşam kalitesini artıran yeniliklerin temel taşı olan temel araştırmaya yapılan yatırımın  133,56 milyar TLL olduğunu ve toplam harcamaların % 6’sından fazlasını oluşturduğunu gösterdi. 

Ancak Büroya göre Ar-Ge’nin GSYİH içindeki payı% 2,23 ile rekor seviyeye ulaşmış olsa da, bu seviye ABD’nin% 2,83 ile% 3,26 ile Japonya’nın gerisinde kalıyor.

Dahası, temel Ar-Ge araştırmalarının toplam harcamadaki oranı, gelişmiş ülkelerde% 15’in üzerinde bir seviyede hala büyük bir boşluğa sahip ve yüksek Ar-Ge çıktısı fenomeni ancak kalitesizliğin iyileştirilmesi gerekiyor. kıdemli istatistikçi.

Deng, ülkenin toplam Ar-Ge harcamalarının art arda dört yıl boyunca çift haneli arttığını ve harcamaların 2013’ten bu yana dünyanın en yüksek ikinci harcaması olduğunu ve ABD ile olan boşluğu daha da kapattığını söyledi.

Amerikan pazar araştırması Forrester Research, Inc.’de baş analist olan Charlie Dai, “Ar-Ge yatırımıyla desteklenen teknoloji odaklı inovasyon (TDI), dijital dönüşümü hızlandırmak ve yeni belirsizlik normunu ele almak için temel bir itici güç haline geldi,” dedi. şirket.

Çin Devlet Konseyi tarafından 2006 yılında yayınlanan Ulusal Orta ve Uzun Vadeli Bilim ve Teknoloji Geliştirme Planının Ana Hatlarına (2006-2020) göre Çin, Ar-Ge harcamalarını 2020 yılına kadar GSYİH’nın % 2,5’ine çıkarmayı hedefliyor.

Dai, son istatistiklerin Çin’in “strateji uygulamasında doğru yolda” olduğunu gösterdiğini, ancak ulusal yatırımda doğru dengeyi tutması gerektiğini söyledi. 

Dai, “Ulusal reformda teknolojilerin artan önemi ve jeopolitik sürtüşmelerin zorlukları göz önüne alındığında, Çin, odağı nicelikten kaliteye ve uygulamalardan dijital altyapıya kaydırarak Ar-Ge yatırımına daha fazla öncelik vermelidir” dedi.

Çin ve ABD, iki yıldan fazla bir süredir ekonomik çatışmalar içindeler. 15 Ocak’ta, iki taraf birinci aşama ticaret anlaşmasına vardı, ancak gerginlikler devam etti. 

ABD’nin Çin’e karşı son hamlesinde, Trump yönetimi Çarşamba günü tartışmalı Güney Çin Denizi’ndeki inşaat ve askeri eylemler nedeniyle 24 Çinli şirketi kara listeye aldı ve askeri ve ticari gerilimleri tırmandırdı.

Deng, hükümetin kritik temel teknolojilerde Ar-Ge için mali desteği artırmaya devam etmesi, finansman kanallarını genişletmesi ve toplumun tüm sektörlerini Ar-Ge finansmanını artırmaya teşvik etmesi gerektiğini tavsiye etti. 

Raporun açıklaması, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in  bu hafta başlarında Pekin’de ekonomik ve sosyal hizmet konulu bir sempozyumda yaptığı açıklamaların ardından geldi.