Silikon Vadisi Bankası 2020 Ortası Sağlık Sektörü Yatırım ve Çıkış Trendleri raporunu yayınladı.

 Aşağıda raporun öne çıkanları yer almaktadır, raporun tamamı için lütfen tıklayınız.

Silikon Vadisi Bankası ve Pudong Kalkınma Silikon Vadisi Bankası “Orta-2020 Sağlık Sektörü Yatırım ve Çıkış Trendleri” raporunu yayınladı. Rapor, 2020 yılının ilk yarısında küresel sağlık sektöründeki önemli yatırım ve çıkış eğilimlerini özetlemektedir. Buna ek olarak, bu rapor biyofarmasötikler, sağlık teknolojileri, teşhis/araçlar, tıbbi cihazlar, vb gibi farklı sıcak segmentlerin ayrıntılı bir analizini sağlar. Son olarak, rapor aynı zamanda yılın ikinci yarısında sağlık sektöründeki eğilimlerin bir tahmin ve tahmin verir.

2020 ortalarında sağlık sektörüne yatırım.

2020 yılının ilk yarısında, sağlık sektöründeki girişim sermayesi artışları 10,4 milyar dolara yükselerek, 2019’un tamamında rekor alameti olarak neredeyse aynı rakama ulaştı. Şirketin asma kat finansmanının piyasa değeri ve liste sonrası mükemmel performansı yatırımcılara önemli getiriler sağlayarak, çoğu orijinal fonlardan daha büyük olan yeni fonlar toplamalarına olanak sağladı.

İş yatırımları da artıyor. 2020 yılının ilk yarısı, girişim destekli sağlık şirketlerine yapılan en büyük ikinci yatırım oldu. Finansal piyasaların oynaklığı ve yeni taç salgınının sonucu olarak birçok şirket üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, 2019 yılına göre hem biyofarmasötik hem de teşhis/araçlara yapılan yatırımlar artmıştır.

2020 ortalarında sağlık sektörünün geri çekilmesi.

Asma yatırımlardan elde edilen güçlü kârlar çok sayıda şirketi listeye aldı ve sağlık sektörünün her alanında listelenen şirketlerin hisseleri iyi bir performans sergiledi. Girişim destekli 36 şirketin 10’u piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde. 2020 yılının ilk yarısında, listelenen 15 yeni şirketin hisse fiyatları yüzde 100’den fazla arttı.

Açık pazarın göz alıcı performansı şirketleri halka açılmaya teşvik etti.

Yeni taç salgınının açık pazarın kapanmasına yol açabileceği yönündeki endişelere rağmen, şirketler halka açılmaya devam ediyor, Listeleme sonrası performansı güçlü olmaya devam ediyor, sınır ötesi yatırım kurumları ve risk sermayesi kurumları büyük asma kat finansmanına katılmaya ve çıkış alametlerine devam etmeye teşvik ediliyor. Şirketlerin 2020 yılında halka açıkolması için gereken ortalama süre, özel sermayenin son turundan listeye altı ay ve üç aydan kısa bir süre içinde altı şirket listelendi. 2020 yılına kadar listelenen şirket sayısı 2019’un tamamıiçin bu seviyeye yakın. Halka arz öncesi değerlemeler özel pazar birleşme ve satın almalarının medyan değerlemesini aştığı için özel piyasa birleşme ve satın alma faaliyetleri azalmaya devam etti.

Yardımcı Sağlık’ın hisse fiyatı yükseldi.

Birleşme ve satın almalar IpO’lardan 10 kat daha fazla işlem görüyor olsa da, 2020’nin ilk yarısında listelenen iki sağlık teknolojisi şirketinin ip’leri toplam çıkış işlemlerinin yüzde 96’sını oluşturuyor.

Listeleme ve listeleme sonrasında hisse fiyatındaki artış, 2020 yılında teşhis/araçların geri çekilmesine yol açmıştır.

Teşhis/araç alımları ve IPO’lar tam yıl 2019 seviyelerine yakındır. Halka arz, alt sektördeki yüksek getirileri (beş IPO’nun üçü Çinli şirketler tarafından yapıldı) vurgularken, özel sektör birleşmeleri ve satın almaları küçük ölçekli ticaret seviyesinde kaldı. 2020 yılının ikinci çeyreğinde tarihi bir birleşmeyle Invitae, ArcherDX’i 1,4 milyar dolara (886 milyon dolar peşinat) satın aldı.

Tıbbi cihazlar.

Zayıf birleşme ve satın almalar ve ticari aşamada şirketlerin listelenmesi tıbbi cihazlar için yatırım getirisi önemli bir kaynak haline gelmiştir.

2019’un ilk yarısına kıyasla daha az birleşme ve satın alma oldu, ancak 2018’in ilk yarısının seviyesine yakın. Daha fazla birleşme ve satın almalar genellikle yılın ikinci yarısında görülür. Tıbbi cihaz şirketi IpOs tam yıl 2019 seviyelerine yakındır. Dört IPO 2020 yılının ikinci çeyreğinde, ABD dışı birleşme ler ve satın almalar şangay Sanyou Medical Devices Co, Ltd (Shanghai) ve Peijia Medical Co, Ltd (Hong Kong) tarafından 1 milyar dolardan fazla değerli de dahil olmak üzere oluştu.