Thodox için suç duyuruları başladı

Türkiye’nin konuştuğu yerli kripto para borsası Thodox için suç duyuruları başladı ;Thodox nedir? Thodox Türkiyen’in kripto parasıdır,Kripto paraların alım-satım hizmetini veren firma dün alım satımı durdurmuş, bugün de uluslararası bir şirketin yatırım yapacağı için 4-5 gün işlemlerin askıya alındığını ileri süren bir açıklama yapmıştı. Firmanın internet sitesinde ise sadece bu duyuru yer alıyor.

Thodox için suç duyuruları başladı

Son günlerde Türkiye’de kripto varlıklara yatırım arttı. Yatırımın artmasıyla birlikte birçok firma kripto para alım-satım işlemine aracılık etmeye başladı. Bu aracılık firmalarından biri olan Thodex kullanıcıları sosyal medyada şikayetlerini dile getirdi. Olay akıllara ‘Çiftlik Bank’ skandalını getirdi.

Konuyla ilgili Avukat Oğuz Evren Kılıç Twitter’da açıklama yaptı. Açıklamada, “#Thodex isimli #kripto #para borsasının sâhibi olan Koineks A.Ş. şirketi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulmuş.

 

 

 

Ayrıca Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabını kapattığı ve Instagram’daki bütün paylaşımları sildiği kendisinin de yurt dışında olduğu iddia edildi.

Thodex borsa değil, mağdurlar hakkını arayabilir

Güneş “Borsa dediğimiz şey dar ve teknik anlamıyla özel bir kanunla kurulan ve kamunun üst kurullarından bir veya birkaçının denetiminde olan yapılardır.  Bu anlamda kendine “borsa” diyen bu firmalar hukuken “borsa” olarak nitelenemez. Olsa olsa bu firmalar kripto paraların alım satımında aracılık eden firmalar olarak değerlendirilebilir ve kripto para alım satımı yasak bir faaliyet olmadığı için bu firmaların da faaliyetleri yasak değildir. Ama yasak olmayan bu faaliyet kesinlikle bir “borsa” faaliyeti değildir” diye konuştu.

Thodex Dogecoin’in artışıyla da gündeme gelmişti. Yüksek fiyat dalgalanması yaşayan kullanıcılar alım satım yapmak istemişti. Ancak Thodex işlemlere izin vermemişti.

Thodex, dün işlemleri kapatırken, bugün ‘yatırım ve ortaklık’ açıklaması yapmıştı. Devrin tamamlanabilmesi için de 4-5 iş günü gerektiği ve işlemlerin durdurulduğunu duyurmuştu.