Tech Okuma | Gao Ling Zhang Lei: Yatırım ve girişimcilik uzun vadeli kavramlar gerektirir

Bu makale, Zhang Lei’nin “Değer: Yatırım Üzerine Düşüncelerim” kitabından alınmıştır.

“Değer” i okuduktan sonra, her girişimcinin bir yatırımcı olduğunu ve her iyi yatırımcının da bir girişimci olduğunu anladım. Yalnızca büyük bir seyirci istikrarlı bir şekilde ilerleyebilir ve “kullanıcı odaklı, iyilik için teknoloji” kavramı altında gerçekten olağanüstü değer yaratabilir.

——Pony Ma, Tencent Başkanı ve CEO’su

Geçmişte Hillhouse denilince, insanlar TMT alanındaki Tencent ve JD.com’daki yatırımlarını her zaman arka plan olarak kullanıyorlardı, ama şimdi Hillhouse tıp alanında da yeterince göz kamaştırıyor. Sağlık sektöründeki en son yatırım, Hillhouse Capital’in beklenen yatırımının 830 milyon ABD Dolarını aştığı ve JD Health’in B turu ödenemez tercihli hisse finansmanı için nihai bir anlaşma imzaladığı 17 Ağustos’ta açıklandı. Hillhouse uzun süredir medikal alandaki şirketlere farklı aşamalarda yoğun yatırımlar yapmış, Hillhouse tarafından kutsanmış olan Minimally Invasive Medical, Gloria, Kelite, BeiGene gibi şirketler hisse fiyatlarının hızla arttığını görmüşlerdir.

Bunun temel nedeni Hillhouse’un stratejisi olarak uzun vadeli yatırımı seçmesidir. Hillhouse’un kurucusu ve CEO’su Zhang Lei’nin son kitabı “Değer” te Zhang Lei, hem yatırım hem de girişimciliğin uzun vadeli olması gerektiğini ilk kez detaylandırdı.

Konseptin üç ana noktası.

Aşağıdaki içerik “Değer” kitabından alınmıştır.

Farklı sektörlerden ve farklı geçmişlerden gelen girişimcilerle iletişim kurmak çok heyecan verici bir zamandır, içgüdüsel ve doğal bir algıya ve teknolojik yenilik ve endüstriyel evrim için arzuya sahipler. Girişimcilik her zaman yolda olmak demektir ve bazen girişimciler çok yalnızdır, bu nedenle değer yatırım sürecinde iyi girişimcileri seçmek ve büyük seyircilerle yürümek çok önemlidir. Bence yükseliş ve düşüşün örüntüde olduğu yer. Desen büyükse çok uzakta olur; desen küçükse yakın olsa bile bloke olur. Büyük işler yapmak isteyen ve modeli harika bir şekilde görmek isteyen girişimciler ve girişimciler en iyi ortaklardır. “Modelin görünümü”, girişimle bağlantı kurmamız için gizli koddur.

Büyük girişimci ve girişimci kalıbı tanımımız dört yönü içerir: birincisi, uzun vadeli bir konsepte sahip olmak, belirsizlik içinde uzun vadeli arayabilmek; ikincisi, sektöre dair derin bir kavrayışa sahip olmak ve sürekli yenilik arayışında olmak Kilit eğilimler; üçüncüsü, odaklanmış bir uygulamaya sahiptir, nihai olana ulaşmak için yaratıcılığı kullanın; dördüncü, süper empati sahibi, fikirleri gerçeğe dönüştürmek için daha fazla kaynağı koordine edebilir.

Uzun vadeli olma fikrini” ilk sıraya koymak, zamanın dostu olmakta ısrar ettiğim yatırım standardından kaynaklanıyor. Çoğu girişimcinin bir iş kurarken işletme sermayesi, endüstri verileri, yönetim deneyimi veya seçkin çalışanları yoktur.Herhangi bir girişimcilik bir gecede başarılı olamaz, ancak kısa vadeli karlara, hatta kısa vadeli gelire bakmamakta ısrar ederseniz, para kazanmak tek önemli şey değildir Değerleri kardan önce koyarsanız ve değerlerin bu şirketin gerçek özü olduğuna kesinlikle inanırsanız, o zaman kâr yalnızca doğru şeyleri yapmanın sonucu olacaktır. Bu, oyun oynamayan bir girişimcilik ruhudur. Bu tür girişimciler ne kadar çoksa, uzun vadeli değer yaratmaya o kadar fazla odaklanabilirler.

Uzun vadeli anlayışın üç düzeyi vardır.

Orijinal niyete bağlı kalın

Uzun vadeli doktrinin ilk anlayış seviyesi, asıl niyete bağlı kalmaktır. Bu girişimcinin kısa vadeli hedefler için bir şeyler mi yaptığını, yoksa yüce misyonunu ve uzun süredir değer verdiği dileklerini yerine getirme konusundaki orijinal özlemlerinden mi başlayacağını ele alacağız. Bu orijinal niyet ne kadar güçlü?

İşletmeyi ileriye doğru yolu bulmaya yönlendirme sürecinde, her girişimcinin bildiği tek şey, gözlerinin bilinmeyenlerle dolu olduğudur. İyi bir girişimci, önündeki kafa karışıklığıyla karıştırılamaz, yüreğinde kararlıdır.Gördüğü uzun dönem, sonraki 10 ya da 20 yıl, hatta kendi hayatını bile kapsar ya da aşar. Yeni şeyleri kabul ederken ve zorluklarla karşılaştıklarında, sadece şu andan zevk almakla kalmazlar, aynı zamanda bilinmeyen dünyaya karşı merak ve hoşgörü dolu bir gelecek yaratma sürecindedirler. Asıl niyete bağlı kalmak, kişinin kendi misyon ve sorumluluklarına dikkat etmek ve kısa vadeli kar ile uzun vadeli değer arasında kurumsal değerler doğrultusunda bir seçim yapmaktır.

Örneğin Meituan Wang Xing’in kurucusu, her zaman merak ve düşünmeyi sever, okumayı sever, soru sormayı sever ve güçlü bir öğrenme yeteneğine sahiptir. İlk niyeti “İnternet dünyayı değiştirir” idi. 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doktora yapmakta olan Wang Xing, sosyal paylaşım sitelerinin yükselişini hissetti ve kararlılıkla çalışmalarından vazgeçerek bir iş kurmak için Çin’e döndü. Okulu bıraktıklarında Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs’un aksine, temelde olgun girişimci fikirleri, güvenilir bir girişimci ekibi ya da en azından bir ofis alanı olarak bir garaj buldular. Girişimcilik yolculuğuna ilk kalbiyle başladı. O zamandan beri Wang Xing art arda Schoolnet, Fanfou.com ve ardından Meituan.com’u kurdu ve yerel yaşam hizmeti alanında uygulama geliştirmeye devam etti.

Girişimciliğin planı başlangıçtaki istek kadar büyük olabilir. Meituan’ın “sınır” a dikkat etmemesine ve yalnızca “öz” e, yani kullanıcının ihtiyaçlarının ne olduğuna ve İnternet ve teknolojinin herhangi bir şey yapıp yapamayacağına dikkat etmesine izin veren bu basit fikirdir. Kullanıcılar değer yaratır.

Bir başka örnek de Hengrui Medicine’nin eski başkanı Sun Piaoyang’dır ki bu da çok dokunaklı.

“Tıp tanrısı” lakaplı bu girişimci, ilk yıllarında bir ilaç fabrikasında teknisyendi. Profesyonel bir geçmişe sahip olarak, kararını erkenden verdi: “Teknolojiniz yoksa, kaderiniz başkalarının elinde. Kaderi kendi elimize almalıyız.” Düşük katma değer sorununun çıkış yolu yok. Onun anlayışına göre, jenerik ilaçlar bir ilaç firmasının iyi yaşamasını sağlayabilir, çünkü eşdeğer ilaçlar ucuzdur ve iyi satış kanallarına sahiptir, ancak yenilikçi ilaçlar, bir ilaç firmasının gerçekten piyasaya dayalı olmasını sağlayan temel rekabet gücüdür. O zamandan beri Hengrui Medicine, yurtiçinde ve yurtdışında art arda Ar-Ge merkezleri ve klinik tıp departmanları kurdu ve ilaç hedefleri ve moleküler tarama, biyobelirteçler ve translasyonel tıp için yenilikçi platformlar oluşturdu, bilimsel araştırma yatırımını sürekli artırdı ve savaştan sonra savaşı kazandı.

Şimdi geriye dönüp baktığımızda, 10 yıldan fazla bir süredir, Sun Piaoyang, işinin başlangıcından beri her zaman “ruhani kafayı” tuttu ve sarsılmaz bir şekilde yeni ilaçlar geliştiriyor ve uzun vadeli planlar yapıyor.

Gelişmeye devam edin

Uzun vadeyi anlamanın ikinci seviyesi, evrimi sürdürmektir. Fırsatçılar genellikle geçici başarıya önem verirler ve kendi algılarını ve yargılarını etkileyen şans veya tesadüfi faktörlerin neden olduğu fırsatlara büyük önem verirler. Ve uzun vadeli uzmanlar, mevcut avantajların tersine çevrilebileceğini ve teknolojik yeniliklerin döngüsel olduğunu fark edebilirler.

Bu nedenle, bir uzun dönem uzmanının yapması gereken, “işletmenin temel rekabet gücünün ne olduğunu ve her gün yapılan işin çekirdek rekabet gücünü artırıp artırmadığını” sürekli hayal etmek ve kendisine her gün bu soruyu sormaktır.

Jeff Bezos Amazon‘u kurduğunda, çevrimiçi kitapçıların dikey segmentine girmeyi seçti. Amazon bir kitapçı olmadan önce, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kitapçısı New York’ta Beşinci Cadde’deki Barnes & Noble’dı. 1980’lerin sonlarından 1990’ların sonlarına kadar, Barnes & Noble Kitabevi Amerika Birleşik Devletleri’nde geniş bir ölçekte genişledi. Son 10 yılda 400’den fazla “süper kitapçı” açıldı. En fazla 1.000’den fazla fiziksel mağaza ve 40.000’den fazla çalışan vardı.

Amazon’un kuruluşunun ilk günlerinde, Bezos ve çalışanlarının kitapları paketleyip postaneye göndermesi gerekiyordu. Fiziki kitabevini altüst ettikten sonra Bezos tatmin olmaktan uzaktır çünkü Amazon bir yer edinmeye yetmiyor gibi görünüyor. Bu nedenle Amazon, perakende sektörüne girmekten dünyanın en büyük bulut hizmeti sağlayıcısı olmaya, akıllı eve, video akışına ve iş dünyasında sınır tanımayan bir gelişmeye devam ediyor. Ve bunları destekleyen, doğal olarak Bezos’un uzun vadeli felsefesidir. Tüm inançlarına göre “tüketici merkezli” uzun vadeli bir seçim ve manevi bir güçtür.

Bu nedenle, şirketin kısa vadeli kârlarından vazgeçebilir, nihai tüketici deneyiminin peşinde koşmakta ısrar edebilir, “1. Gün” ruhunu koruyabilir, kurumsal kaynakları sürekli yenilik düzenine tahsis edebilir ve varlık değerini ve iş modelini güncel ve yinelemeli tutabilir. Bu nedenle Amazon’un kopyalanması zordur çünkü büyümeye devam etmektedir.

ByteDance’ın kurucusu Zhang Yiming’in de “gecikmiş haz” olan evrimi sürdürme konusunda benzersiz bir anlayışı var. Diğerleri ürünlerde hata ayıklamayı sever, kendi içinde hata ayıklamayı, durumunu hafif neşe ile hafif depresyon arasında ayarlamayı, nihai rasyonalite ve sakinliği sürdürmeyi ve bu temelde uzun vadeli stratejik hedef için yapmak istemediği birçok şeyi öğrenmeye zorlamayı sever. 

“Gecikmiş haz” ilkesini anlayan kişinin önce kazandığını ve gelişmeye devam edebileceğini sık sık söylüyorum. Bu evrim durumu, önce nihai hedefi uzağa itmek, nihai şeyin ne kadar uzağa çıkarılabileceğini düşünmek ve ardından kendinize eğitime ve ilerlemeye devam etmenizi istemektir. Bu nedenle, Zhang Yiming bir ürün olarak şirkette hata ayıklarken kendi hata ayıklamasını yaparken (Ürün Olarak Şirket Geliştirin), bu şirketin sınırlarını hayal edemiyoruz.

Uzun vadeli uzmanlar, evrimi sürdürürken rakiplerinin ne yaptığına dikkat etmeme eğilimindedir. Bir rakibe baktığınızda, sadece her gün endişeli hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda giderek daha çok rakibiniz gibi olacaksınız, sadece homojenleşecek ve onu aşmak zor olacak. Vizyonunuzu önümüzdeki üç ila beş yılla sınırlandırırsanız veya belirli bir işe odaklanırsanız, çevrenizdeki pek çok insan rakip olur; ancak uzun vadeye odaklanır ve gelişmeye devam ederseniz, sizinle rekabet edebilecek çok az insan var çünkü Herkes uzun vadeli planlar yapamaz. Bu nedenle, evrimi sürdürmenin en büyük değeri, rakiplerin ortadan kalkması ve gerçek rakibin siz olmanızdır.

“Oyunsonu” yoktur

Uzun vadeli anlayışın üçüncü seviyesi “oyun sonu” kavramıdır. İş dünyasının “son oyunu” bir son değil, sürekli bir başlangıç ​​için bir başlangıç ​​noktası, “sayısız sonu olan bir oyun”. Başka bir deyişle, ticaret tarihi asla gerçekten sona ermemiştir, sadece sondan başlamak, daha uzun durmak ve daha uzağı görmek için.

Girişimciliğin erken aşamalarındaki hızlı büyümeden tırmanma sürecindeki zorlukların aşılmasına kadar, bunlar aslında sadece süreçlerdir. Büyük bir manzaraya sahip olan girişimciler, endüstri belirli bir aşamaya geldiğinde ve pazar rekabeti sabitlendiğinde hangi kaynakların genişletilemeyeceğini ve hangi kaynakların özel veya kıt olduğunu düşünecek ve ardından bu engellerin nasıl aşılacağını düşünecek ve bunun için nasıl çaba göstereceklerini düşüneceklerdir. Geliştirme için daha geniş alan.

Diğer bir deyişle, “elemeleri” oynarken, sadece sahnelenen “finalleri” düşünmemeliyiz, aynı zamanda uzun vadeli geleceği de düşünmeliyiz, “sonsuza dek şampiyonluk için mücadele” kararlılığına uygun birlikler düzenleyerek. Bu şekilde düşündüğümüzde elenmeden bu sonsuz oyuna her zaman katılmak mümkün. Rakibiniz ertesi günün durumunu düşünmek için hala bitkin olduğunda, belirleyici savaş anını zaten görmüşsünüzdür; rakibiniz belirleyici savaşın geldiğini düşündüğünde, farkı yansıtan daha uzun vadeli bir rekabet durumu görmüşsünüzdür. Desen.

İQiyi’nin kurucusu Gong Yu, kendi “oyunsonu” anlayışına sahiptir. Video hizmetleri alanında, kullanıcıların derecelendirme yapışkanlığını artırmak için temel becerilerin uygulanması gerekmektedir.Bu temel beceriler çok pahalıdır ve girişimcilerin iradesini ve yatırımcıların güvenini yutmaya devam edecektir. Ancak, bu konunun bakış açısı, takas edilen paraya sermaye (Varlık) veya maliyet (Maliyet) muamelesi yapılıp yapılmayacağını ve gelecekte değer üretebileceğine inanıp inanılmadığını belirler.

Bir keresinde bir konuşmasında şunları söyledi: “O zamanlar bir dramaya 80 milyon yuan harcadık ve sonunda sadece 10 milyon dolar kazandık. Ama bir daha düşünün, bu diziyi satın almak bize 200 milyon dolar ve 300 milyon dolar kazandırabilir.“” Endgame “stratejik odağı” arkaya koymak, iş modelinin sonsuz sonu hakkında düşünmek ve vaktinden önce hizmetler veya ürünler için yeni bir paradigma yaratmak anlamına gelir.

Bir başka örnek de askeri akademiden “kırmızı-yeşil körlük” nedeniyle emekli olan Aier Ophthalmology’nin kurucusu Chen Bang. Aier Oftalmoloji’nin geliştirme sürecinde, uzakları görmek stratejik yerleşim planının anahtarı haline geldi.

Chen Bang, uygulama yoluyla iyi bir cevap verdi: Birincisi, “tıbbi reform” ile desteklenen genel hiyerarşik tanı ve tedavi eğilimine de uyan hiyerarşik zincir modelini keşfetmektir. Dahili kaynakları, en iyi bilimsel araştırma sonuçlarını ve en çok İyi tıbbi hizmetler, hastalara yaklaşma, tanı ve tedavi hizmetlerinin odağını kaybetme ve yerel tıbbi tedavi için kolaylık yaratma konusunda inisiyatif alır; ikincisi, yetenek ekibini teşvik etmek ve zenginleştirmek için “ortak planı” aracılığıyla gelişmiş ve yenilikçi bir yetenek eğitim sistemidir, böylece doktorlar Şirketin büyümesi, işletmenin gelişiminin önündedir. Bu stratejik fikirlerin başlangıç ​​noktası, sürekli olarak demlenip hazırlanabilmektir. İşletme, içsel bir motivasyona sahip olduktan sonra, ölçeğini genişletmeye, yeni pazarlar ve yeni modeller aramaya devam edebilir ve gücünü her zaman bir sonraki “eşleşme” etrafında saklayabilir.

Columbia Business School profesörü Michael Mauboussin “The Success Equation” adlı kitabında bu noktadan bahsetmiştir: “Belli bir miktar şans içeren her şey ancak uzun vadede görülebilir. İyi sonuçlar olacaktır. “Şans her zaman düzensizdir. Uzun vadeli fikirleri olan girişimciler, esasen uzun vadeli düşünen stratejistlerdir. Genellikle sessizce çalışmayı, dış dünyaya bir şey ispatlamayı değil, kendi işlerini iyi yapmayı seçerler. Uzun süre bir şeyler yaptıktan sonra, temel yetkinliği haline geldi. Nedenselliği yeniden tanımlayacak, neden olarak müşterinin değer önermesine önem verecek, neden olarak ürün ve hizmetlerin kalitesini iyileştirecek ve neden olarak kuruluşun operasyonunun verimliliğini artıracak ve bu da doğal olarak iyi sonuçlar üretecektir.

Denge ve uzlaşmadan sonra nedensel reenkarnasyon, birçok şey kısa vadede maliyettir, ancak uzun vadede fayda sağlar. Uzun vadeli bir felsefeye sahip olan, imanı ve sürekli değer yaratmayı kişinin yaşamının ve yaşamının temeli olarak kabul eden bu, hayranlık uyandıran modelin harika bir görünümüdür.